Ragby, též rugby, je míčový sport, která vznikl v 19. století v Anglii, a to společně s fotbalem. Název pochází z anglického města Rugby, podle kterého byla hra pojmenována, a to takovým způsobem, že v uvedeném městě se prosadilo pravidlo, že hráč může s míčem běžet zatímco jej drží v rukou. V druhé polovině 19. století se z rugby staly dva sport s odlišnými pravidly, jednalo se o: tzv. patnáctkové rugby, česky zvané ragby, tedy známá rozšířenější varianta, během které hraje na každé straně 15 hráčů a tzv. třináctkové ragby, česky třináctky, u kterého je na každé straně 13 hráčů.
Olympijským sportem je ragby union a hraje se ve variantě o 7 hráčích.
Z tohoto původního sportu se později vyvinul také americký, kanadský a i australský fotbal.
Existují výzkumy, které říkají že hráči vrcholového ragby jsou náchylnější ke vzniku osteoartrózy kolen a kyčlí, stejně jako házenkáři, hokejisté či fotbalisté, protože ragby se stejně jako zmiňované sporty řadí ke rizikovým sportům. Takové zranění si jistě nepřivodí třeba hráči online casina v ČR. Co myslíte?
Mistrovství světa v ragby (oficiálním název Rugby World cup) je mezinárodní soutěž v rugby union, která se koná od roku 1987, a to každé čtyři roky formou jednoho turnaje. Automaticky se zúčastní turnaje těch států, kteří se v předchozím mistrovství umístily do 12. místa a také pořadatel mistrovství. Zbylých 7-8 účastníků se na mistrovství dostane z regionálních kvalifikací.
Medailovému pořadí zemí jednoznačně vede Nový Zéland, protože má již 7 medailí, z toho tři zlaté. Nelze ale říct, že má Nový Zéland ze všech ostatních týmů nejvíce zlatých medailí, protože stejný počet zlatých medailí a tedy i titulů mistrů světa má i Jižní Afrika. Jižní Afrika má z mistrovství celkem 5 medailí, stejně jako Austrálie. Čtyři cenné kovy zatím drží Anglie a Francie a po jedné medaili má reprezentace Walesu a Argentiny.
Od roku 2003 je vždy 20 kvalifikovaných týmů rozděleno do 4 skupiny po 5 týmech. Do vyřazovacích zápasů postupují vždy první dva týmy z každé skupiny. Bodování ve skupinové části je následující: 4 body za vítězství, 2 body za remízu, 0 bodů za prohru.
K těmto základním bodům se mohou připočíst bonusové body, a to 1 bod za prohru o 7 a méně bodů a 1 bod pro tým, který v zápase položil čtyři a více pětek.
Vítěz zápasu tedy může za jeden zápas získat 4 nebo 5 bodů, poražený tým 0, 1 nebo 2 body a za remízu získá tým 2 nebo 3 body.